Effie Awards (angielski Efektywność , tj. Sprawność) to ogólnoświatowy konkurs na najbardziej skuteczną reklamę . W nagród EFFIE Czechy od 1997 r.

Historia

Pierwsza nagroda została przyznana w American Marketing Association w Nowym Jorku w 1968 roku z siedzibą w Nowym Jorku. W Europie pierwsze Effie przeszedł w 1981 roku w Niemczech. Następnie, Belgia, Holandia. Francja, Szwajcaria. Poza Europą, a następnie w Chile, Meksyku, Indiach i Japonii. Obecnie Effie przyznano w pięciu kontynentów i 40 krajów, w tym Czech.

 • Effie w Europie: Austria, Belgia, Czechy, Finlandia, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Izrael, Holandii, Polsce, Rumunii, Rosji, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Turcji, Ukrainie
 • Effie w Ameryce: USA, Chile, Ekwadorze, Salwadorze, Gwatemali, Meksyku, Peru
 • Effie w Azji i na Pacyfiku: Chiny, Hong Kong, Indie, Nowa Zelandia, Singapur [1]
 • Euro Effie : europejskiego formatu konkurencja, kampania jest stanem, w co najmniej dwóch krajach europejskich
 • Globalny Effie : globalny Format konkurencja, kampania jest stanem, w co najmniej sześciu krajów

Ocena i jury

Nagroda przyznana w Czechach Stowarzyszenie Agencji Komunikacyjnych (aka). Ocena jury jest w dwóch rundach. Jury ocenia mierzalne i weryfikowalne wyniki kampanii w odniesieniu do określonych celów. Ocenić ich skuteczność w stosunku do wydatkowanych środków. [2] W drugiej rundzie oceniano kreatywności kampanii.

Kategoria

Effie przyznawana jest w siedmiu kategoriach w następujących segmentach:

 • żywność
 • napoje
 • Towary konsumpcyjne (auto-moto i usługi z nimi związane – dealerzy, stacje benzynowe, produkty AGD, wyposażenie domu audio, komputery, telefony komórkowe, artykułów gospodarstwa domowego, sprzęt sportowy, odzież, OTC, higiena osobista, sprzątanie itp).
 • Usługi finansowe (bankowość, ubezpieczenia, inwestycje, karty kredytowe)
 • Inne usługi (telekomunikacja i inne publiczne usługi komercyjne, sieć sprzedaży detalicznej, dostawcy Internetu, energii elektrycznej, gazu, ciepła i wody, turystyka, transport, itd.).
 • Społecznej, ochrony środowiska, zdrowia i marketing kulturalny (fundacje, stowarzyszenia, dobroczynność, komunikacji korporacyjnej z interesem publicznym obiektywnej etc.).
 • Mały budżet (do 1 mln koszty zewnętrzne CZK;. Koszty zewnętrzne oznacza wszystkie koszty, z wyjątkiem tych, które są związane z umową o zarządzanie (rachunku) oraz stworzenie koncepcji (twórcze), ewentualnie z produkcji wewnętrznej w przypadku kampanii cyfrowych Koszty zewnętrzne w związku z tym. obejmują koszty poniesione zarówno w produkcji tradycyjnych kampanii medialnych (spot telewizyjny, spot radiowy, billboardy, etc.) i jego wdrożenie w mediach, a także koszty produkcji imprez organizowanie, ceny konkursach konsumenckich, liter drukarskich i lettershop w marketingu bezpośrednim, banery inwestycyjne, dla kampanii PPC itp cyfrowych itp robocza zalogowany do tej kategorii nie powinny być wyłączone z społecznej, ochrony środowiska, zdrowia i marketingu kulturowego może nawet konkurować równolegle w innej kategorii) [3]

Nagrody

Siedmiu kategorii jury przyznało złote, srebrne i brązowe Effie, która może lub nie może być przyznana. Mogą być również przyznana ex equo (dla kategorii maksymalnie dwa złote, trzy srebrne i trzy brąz)

Wielokrotnie nagradzana kampania

W 2015 roku został odznaczony Złotym Effie na przykład kampanię KOFOLA jako pojęcie psa Fofoly, [4] kampania non-profit Pomóż nam karmić dzieci z jedzeniem i miłości, [5] i projekt Moris za rebranding największym kiedykolwiek w drogerii Czechy, Teta. [6], [7]

Referencje

 1. Skok w górę↑ Ilość www.effie.cz [online]. www.effie.cz [cit. 17.02.2016]. Dostępne w Internecie .
 2. Skok w górę↑ Ilość www.effie.cz [online]. www.effie.cz [cit. 17.02.2016]. Dostępne w Internecie .
 3. Skok w górę↑ Ilość www.effie.cz [online]. www.effie.cz [cit. 17.02.2016]. Dostępne w Internecie .
 4. Skok w górę↑ Ilość http://www.effie.cz/vysledky-effie/rocnik-2015/fofola/
 5. Skok w górę↑ Ilość http://www.effie.cz/vysledky-effie/rocnik-2015/pomozte-nam-nakrmit-deti-jidlem-a-laskou/
 6. Skok w górę↑ Ilość http://www.effie.cz/vysledky-effie/rocnik-2015/jak-rebranding-a-redesign-prodejen-teta-zvysil-trzni-podil-znacky-9/
 7. Skok w górę↑ INTERNET@MARKETINGSALES.CZ, MarketingSalesMedia, marketingsales.tyden.cz, e-mail:. MarketingSalesMedia [online]. MarketingSalesMedia, 21.09.2013, [cit. 17.02.2016]. Dostępne w Internecie .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *