Knut Bry pełna nazwa Knut Bry Johannes (* 3. październik 1.946 , Hallingdal , Norwegia ) to norweski reklama fotografa . Współpracuje ze światowej zorientowanych czasopisma, reklamy i uczestniczy w jego fotografii do publikacji i książek na temat sztuki, mody, stylu życia i gastronomii.

Życie i dzieło

Urodzony i wychowany w gospodarstwie rodzinnym w Hallingdal. Jego ojciec był Knut Bry Knutsen (1901- 1986), rolnik, rzeźbiarz i nauczyciel, matka Sophie, urodzony Anfinsetová (1911- 1996). Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił jako praktykant w hotelowej kuchni w Al, niedaleko jego narodzin. Później pracował jako kucharz bez dyplomu w hotelu Norum w Oslo .

W 1970 roku wygrał konkurs fotograficzny w magazynku i zaczął realizować swoją drugą wielką hobby, projektowanie mody. W latach 1970 – 1975 był zatrudniony przez Franka Varner , [1] norweskiego mody i tekstylnego magnata, gdzie udał się do Paryża , gdzie jego własne zdjęcia mody przyciąga więcej uwagi niż rzeczywiste projekty mody.

Wszystkie trzy z jego hobby, gastronomii, mody i fotografii połączonych w jego drugiej zawodu fotografa mody i reklamowego, który stał bez formalnego wykształcenia fotograficznego w 1975 roku, w wieku 29 lat. Za swoją pracę został odznaczony „Moda Fotograf Roku 1986” w USA i „Fotografa Roku 1989„w Norwegii . Od 1980 roku regularnie wystawiał w galeriach i muzeach w swojej ojczyźnie (Centrum Kultury Henie Onstad w Oslo , Preus Fotomuseumw Horten, Nord Norske Kunstsamlinger etc.) i za granicą (Espace kanonicznego w Paryżu , Norylsku w Rosji i innych).

Współpracował z popularną grupą muzyka norweski A-ha (1982 – 2010) [2], na początku swojej kariery. On jest autorem okładki łajdak Dni , które zespół nagrał w 1986 roku, a także wyreżyserował film z żywym nagraniu piosenki Byłem Utrata możliwość pobytu grupy na Hawajach w czerwca 1986 r.

Przyczynia się do magazynu Condé Nast Traveller , Elle , Vogue , Esquire , Vanity a jego klientami są znane na całym świecie marki firma Nike , Christian Dior , Pierre Cardin , Yves Saint Laurent , Piz Buin , Statoil , Citroen , Mercedes , Saab czy Volvo .

Oprócz zdjęć promocyjnych dedykowanych i samodzielnej pracy, co było również przedmiotem wystawy To i to w 2009 roku w Nowym Jorku .

Knut Bry działa jako aktywny ekolog. W tym obszarze, Fundacja współpracuje z Bellona (Fundacja Bellona), założona w 1986 roku w Oslo, zwalczanie negatywnych aspektów życia, jednak w społeczeństwie konsumpcyjnym.

Publikacje (wybór)

 • 2005 Friends of Glass (szkło sztuki i projektant biżuterii akwarel Camille Prytzové i Kennetha Hansena)
 • 2006 Knut Bry , OH Hauge, Oslo

Wystawy (wybór)

 • 1999 Photo Fair, Göteborg
 • 2006 Stenersenmuseet, Oslo
 • 2009 To i to (bez zdjęcia na płytach aluminiowych), Heiberg Cummings, New York [3]

Nagrody

 • 1994 prestiżową Nagrodę Fotografia Norwegii [4]
 • 2006 Nagroda Kultury w Buskerud County

Referencje

 1. Skok w górę↑ Ilość http://www.varner.no/en/History/
 2. Skok w górę↑ Ilość http://a-ha.com/the-band/gallery/album/knut-bry/
 3. Skok w górę↑ Ilość http://blog.norway.com/2009/09/11/knut-bry-at-heiberg-cummings/
 4. Skok w górę↑ Ilość http://www.nle.no/2013-photography-prize-award/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *