Plakat jest wymiarowy arkusz papieru eksponowana w miejscach publicznych, wykorzystanie tekstów, zdjęć lub oba razem przyciąga bogaty towarów , dzieł sztuki lub produkcji, rozrywki, opinii i tak dalej. Plakat jest teraz również przedmiotem kolekcjonerstwa.

Historia

Poprzednicy plakat pochodzą z Egiptu, Grecji, Rzymu, teksty były pierwotnie wyrzeźbiony lub wygrawerowany na płytki kamienne lub miedziane i eksponowane w miejscach publicznych. Pierwsze plakaty drukowane w Anglii r. 1480 (W. Cackston) i tekst plakaty były powszechne już w 17 wieku , na przykład, show przyciąga dramaty Williama Szekspira . Jednak największą wysięgnik wynalazku umożliwiają odpowiednie techniki reprodukcji – litografia – Alois Senefelder 1798. Pod koniec 19 wieku celował z jego plakatów Henri de Toulouse-Lautrec i Jules Chéret , na przełomie 19 i 20 wieku wpłynęły na sztukę plakatu ze swoich prac i czeskim malarz Alfons Mucha , niektóre nouveau sztuki plakaty zostały opublikowane między 1895 i 1900 w drukowanym serii Maîtres de l’Affiche ( Czech : Masters of Poster ).

W czasie między wzrostem znaczenia plakatów politycznych, które dla pierwszych i drugich wojen światowych służył także mobilizowanie opór przeciwko wrogowi.

W okresie, najbardziej znany czeski plakat uważa sześćdziesiątych i plakaty filmowe pory. [1]

plakat funkcja dzisiaj

Obecnie najpowszechniej druki, skłania się do zatłoczonych miejscach. Działa ona na ogół społeczeństwa nie wybiera swojego kandydata (nie dla wąskiej grupy) musi przyciągać uwagę, kolor będzie zauważalny, znaczny, ale nie krzykliwe, a następnie krótki tekst i zwięzły (co, gdzie, jak, kiedy – do kiedy). Żywotność plakatu powinna być wystarczająca, przynajmniej na czas trwania imprezy (drukowane na wysokiej jakości papierze, jakość kolorów – najpierw idzie czerwony, drugi żółty, pozostaje niebieski i czarny (nie offsetu – szybki studiów) odporne na działanie warunków atmosferycznych (papier powlekany)) ,

Rodzaje plakatów

Formaty oparciu o znormalizowany postaci (rzędu A, B) mogą być rozszerzone lub rozwiniętej. AO, A1 a gigantów rastrowe (= dużych kropek druku), widoczne gołym okiem, mające spojrzeć z daleka (80-90 dpi) techniką drukowania wybiera się w zależności od wymagań projektowych i liczby kopii. Wyższe koszty zrównoważyć niższy sitodruku i typografii (pusty plakat na przedruk). Są rodzajem dwukolorową i pełnym kolorze (4 kolory = wydruki kolorowe) lub przedruk – specjalny (złoto, srebro). Podczas dłuższej ekspozycji i ekspozycji na warunki atmosferyczne i lakierów (nadruk lakierem – filtrem UV)

Typograficzny plakat zawiera tylko tekst drukowany jest w 2-3 kolorach, najczęściej wykorzystywanych na koncerty, kino. Technologia druku następnie typografia, offset, sitodruk.

plakat graficzny obraz towarzyszy obraz tekstu (reprodukcja), tekst jest zwięzły i krótki, drukowany z 2-6 kolory offset, sitodruk.

Seryjne – czysty obraz na papierze fotograficznym narażona jest tekst, wykazuje tylko w pomieszczeniu raczej służyć jako szablon do graficznego plakatu.

Referencje

Ten artykuł był używany tłumaczenie tekstu artykułu Plakat na angielskiej Wikipedii.

  1. Skok w górę↑ czeskie plakatu filmowego . Reflex , no. 13, 2005. Dostępny w Internecie .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *