Seksistowskie prasátečko plebiscycie najbardziej seksistowskie reklamy w Republice Czeskiej, ogłosił Brno stowarzyszenie obywatelskie NESEHNUTÍ od roku 2009. Impreza ma na celu podkreślenie nadużywanie stereotypów płciowych w reklamie i wyświetlanie mężczyzn i kobiet w reklamach dyskryminujący sposób [1] . Konkurs obejmuje billboardy, reklamy prasowe, Internet i telewizję. Intencją konkursu nie jest ich wykonawca lub zhotovitelky potępić, ale aby ostrzec, że ich reklamy mogą obrazić kogoś, który wiele firm często nie są świadomi. [2]

W Czechach są w reklamach wyświetlanych często stereotypowe kobiety. Seksistowskie reklamy często korzystają z wyświetlacza carnalized ciało bez podłączenia do promowanego produktu (kobieta topless promowanie sprzedaży samochodów, itd.). Częste stosowanie jest również uproszczone poglądy na temat kobiet i mężczyzn – kobiety są wyłącznie lub głównie związana z, na przykład, pranie, mężczyzn naprawy domu i tak dalej. Konkurencja chce rozpocząć debatę nad seksistowskich reklam i zwrócić uwagę na możliwe konsekwencje wszechobecnej stereotypowego wizerunku kobiet i mężczyzn. Skierowany przede wszystkim do osób, czyli potencjalnych klientów i klientów firm, które opuszczają reklamy zrobić.

ekspertyzy [3] zwrócił uwagę, że media odgrywają ważną rolę w postrzeganiu naszej pozycji jako mężczyzny i kobiety w społeczeństwie. Media mają wpływ na to jak są one postrzegane ról płciowych, co przypisujemy wartość znaczeń tematy związane z ról społecznych kobiet i mężczyzn oraz jakie są znaczenia słów zawartości kobiety i mężczyzny. Wpływ mediów na jednostki w społeczeństwie z uwagi na możliwość wpływania na proces stereotypizacji mediów. Media często stereotypowe wyobrażenia o możliwościach kobiet i mężczyzn bezpiecznych.

Propozycje dla najbardziej seksistowskich reklam są wysyłane na adres e-mail zenskaprava@nesehnuti.cz wraz z lokalizacją, gdzie reklama jest reklama spółka. Wysłane Ogłoszenia są publikowane na Kobiet program prawny www.zenskaprava.cz.

Pierwsze wydanie (2009)

Głosowanie trwało miejsce w pierwszym roku od 19. 9. 2009 do 31. 10. 2009. Publiczność wybrała najbardziej seksistowskiego reklamę z 23 proponowanych. Na podstawie wyników głosowania konkursu zostały ogłoszone podczas ceremonii w listopadzie 2009 roku na koncercie świadczeń na Mersey w Brnie. Najbardziej seksistowskie reklamy w Republice Czeskiej został uznany billboard znajduje się w gminie ulicy Drobného która promuje klub nocny Belvedere. [4]

Na drugim miejscu znalazł Babka agencja reklamowa, że jej produkty promowany wizerunek kobiety z usta taśmą i hasłem „szlachetne kilku chwilach ciszy.” [5] Na trzecim miejscu kończący 1A-Auto firmę, która pionierem sprzedaży samochodów hasłem „Włącz go z samochodu z nami” i wizerunku kobiet i mężczyzn w pozycji seksualnej na masce samochodu. [6]

Druga edycja 2010

Głosowanie w drugim roku wzięło udział 411 wyborców, został nominowany do 28 reklam. W drugim roku głosowanie zostało podzielone na dwie części. Najbardziej seksistowskie reklamy wybrane przez publiczność i jury.

U wygrał reklamę publiczną S & R, CH KOVO z tekstem „ciąć, zginać wszystkim do gustu”, wraz z zdjęciem prawie nagich kobiet. Pierwsze miejsce w rankingu ad 130 wyborców. Drugi w rankingu spółek publicznych zobaczyłem billboard reklamowy alfonsa [7] , z motywem kobiety z vystrčeným tle i hasłem „To, co trzeba kopać”. Trzecie miejsce firmowe ulotki SPILKA wnętrza [8] wzywa do zwolnieniu starego i nowego nabytku – szafki.

Ekspert jury wybrało jako nejsexističtější firma reklamy VAŠSTAV Ltd., ośmieszanie kobiet w średnim wieku. Na drugim miejscu znalazł sobie lombard Index. [9] Trzecie miejsce zajęła firmie Hyperinzerce [10] , stereotypy przedstawiające kobietę w roli żony z wałkiem w ręku, który jest najlepiej sprzedającym.

Trzecia edycja 2011

W trzecim roku nominowano 91 reklam. Publiczność następnie głosowali w trzech kategoriach – kobiety jako obiekty, kobiet jak części ciała, inne przejawy seksizmu. Głosowanie trwało miejsce na partnera medialnego internetowej konkursu Aktualne.cz. Konkurs przyszedł do 10531 głosów. Profesjonalne jury wybrało trzy najbardziej seksistowskie wszystkich 91 reklam.

W kategorii „kobiety jako obiekty” zdobył reklamę banka KOMERČNÍ „Enjoy pierwszy system bankowości”, który otrzymał 1.119 głosów. Na drugim miejscu była reklama dla budynku MPL [11] . W trzecim, firma dostarcza rusztowania Q8 [12] .

W kategorii „Kobiety jak części ciała”, a następnie wyraźnie wygraliśmy slogan reklamowy „Będziemy go zbudować,” Spółka Avos. Ona otrzymała łącznie 1575 głosów. Pozostałe miejsca były następnie umieszczane reklam BILIŃSKA wodę mineralną [13] i reklamowej firmy MPL KAUF [14] .

W kategorii „Inne przejawy seksizmu” na pierwszym miejscu po raz kolejny reklama Komerční banka „Enjoy pierwszy system bankowości”, tym razem w męskim wariancie z 789 głosów. Inne sekcje zawarte seksizm stereotypowe poglądy ról płci w społeczeństwie i seksistowskie reklamy przedstawiające mężczyznę. Na drugim miejscu była reklama Nowaco [15] na lodzie Walrus a trzeci kończący reklamie piwa Budweiser Budvar Pardál [16] .

Ekspert jury ostatecznie wybrano jako najbardziej seksistowskie reklamy piwa tawernie Four Roses. Właśnie zakończył się w reklamie piwa Budweiser Budvar tow Pardál i trzecim miejscu reklamy o spółkach rusztowań Q8.

Czwarta edycja 2012

Zapowiedź oficjalnego początku czwartej edycji konkursu w marcu 2012 roku.

Referencje

 1. http://zenskaprava.cz/tema/sexismus-v-reklame/
 2. Skok w górę↑ Ilość http://zenskaprava.cz/dlouhodoba-aktivita/sexisticke-prasatecko/
 3. Skok w górę↑ Ilość http://www.proequality.cz/res/data/005/000666.pdf
 4. Skok w górę↑ Ilość http://zpravy.aktualne.cz/domaci/sexisticka-reklama-zeny/r~i:gallery:17817/r~i:photo:259923/
 5. Skok w górę↑ Ilość http://zenskaprava.cz/files/sex_cz_babka.jpg
 6. Skok w górę↑ Ilość http://zenskaprava.cz/files/sex_cz_1A_Auto.jpg
 7. Skok w górę↑ Ilość http://zenskaprava.cz/files/pila_pasakth1-e1304409990322-150×150.jpg
 8. Skok w górę↑ Ilość http://zenskaprava.cz/files/Spilka-interiery-150×150.jpg
 9. Skok w górę↑ Ilość http://zenskaprava.cz/files/zastavarnasouteznivetsi-150×150.jpg
 10. Skok w górę↑ Ilość http://www.hypermedia.cz/tiskove-zpravy/Hypermedia-spousti-kampan-v-kinech/
 11. Skok w górę↑ Ilość http://zenskaprava.cz/files/stavebniny_zima-150×150.jpg
 12. Skok w górę↑ Ilość http://zenskaprava.cz/files/leseni1-150×150.jpg
 13. Skok w górę↑ Ilość http://zenskaprava.cz/files/kyselka-150×150.jpg
 14. Skok w górę↑ Ilość http://zenskaprava.cz/files/MPL_web-1024×432.jpg
 15. Skok w górę↑ Ilość http://www.youtube.com/watch?v=tLb5OGNJXJk&feature=player_embedded
 16. Skok w górę↑ Ilość http://zenskaprava.cz/files/Pardal_tacek-150×150.jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *