Sponsoring (sponsorowanie) wsparcie jest w dużej mierze non-profit wydarzenie, osoba lub organizacja w postaci wkładu finansowego, gdzie stosowne, wsparcia niefinansowego. Sponsor jest niekiedy uważana za synonim patrona , w przeciwieństwie do niego, ale stawia sponsoring obecnie duży nacisk na marketing korzyści sponsorowi, zwłaszcza pod względem jej widoczności. W związku z tym, często jest lokowanie środków finansowych i innych do działań, których potencjał może być wykorzystanie komercyjne.

Sponsoring jako medium komunikacyjnego

Sponsoring jest środkiem tematycznej komunikacji , sponsora ( firmy ), aby pomóc realizować swoją działalność sponsorowanych (Działanie), przez które następnie z powrotem sponsorowany Sponsor zapewnia pomoc w celu realizacji swoich celów komunikacyjnych. Dobrze zorganizowana organizacja sponsoring przynosi korzyści zasobów: zwiększenie efektywności komunikacji, wzmocnienie lojalności klientów, działających na emocje i można wyraźnie określić grupę docelową. [1]

komunikacja sponsoring jest zwykle bardzo proste i skupia się na firmy lub jej produktu. Skuteczność jest w ten sposób, których dotyczy ujawnienie patronackiego. Tak więc, liczba kontaktów z marką. W tej sytuacji stymuluje pamięć uczestników w imprezach sponsorowanych przez jedną z następujących opcji. Poprzez powiązanie marki z imprezy (pamięć epizodyczna) i długoterminowych skutków ekspozycji znaków (pamięć semantyczna). [2]

Sponsoring

Linki większość obszarów sportu , nauki , badań i edukacji , kultury , miłości i innych działań społecznych. Sport obecnie prowadzi jeszcze. [3] Główne wydarzenia sportowe często nosić nazwę sponsora bezpośrednio w ich imieniu lub mieć mniej lub więcej partnerów.

Szczególnym obszarem sponsoruje partie polityczne , w których ryzyko jest związane ze skorumpowanym postępowania, które stoją w obliczu większej przejrzystości. [4] Strony są różne przepisy wymuszone ujawnienia ilość donacji sponsorskich i tożsamości dawców. W Republice Czeskiej w odniesieniu do ustawy o partiach politycznych i ruchów politycznych (nr. 424/1991 Sb. ).

Sponsoring nie jest tylko kwestia firm handlowych. Sponsorowania mogą uczestniczyć w fundacji i funduszy lub gwiazd, za którą często idzie w sferę patronatem . Darowizny ale możliwe jest użycie jako środka redukcji podatków w Czechach są odliczane od podstawy opodatkowania . [5] Istnieje również bezpośredni amortyzacja od podatku zgodnie z przeznaczeniem, np. Na Węgrzech i na Słowacji . [6]

Sponsoring TV

Podczas przedstawiania roli sponsora odgrywaną przez media , które zwiększają oddziaływanie. Dlatego są one często bezpośrednio sponsorowanych programów telewizyjnych.

Zasady sponsoringu w telewizji jest określona w ustawie Republiki Czeskiej o Radiofonii i Telewizji (nr. 231/2001 Sb. ). Zakazuje między innymi. Sponsorowanie wiadomości i spraw bieżących lub oceny właściwości produktu w komunikacie sponsorskiej. Zabronione jest również bezpośredni wpływ na zawartość sponsora programu.

Sponsor formy prezentacji obejmować wiadomości sponsorskie TV, na ekranie (np. pojawia się logo wtrysku ), logo placement w studiu podobnego. [3]

Marketing i sponsoring

Sponsoring samochody Porschepożyczył sponsora organizatorom turniejów mistrzów w tenisie , który sam nosi nazwę sponsora: Sony Ericson Mistrzostwach

Sponsoring nie jest jedyną formą wsparcia lub markowych towarów. W przeciwieństwie do reklamy , która służy głównie do zaprezentowania cech towarów lub usług, są bardziej odpowiednie wzmocnienie świadomości marki. Jako środek do rozszerzania ograniczone możliwości prezentacji właściwości produktów stosowanych rejestracji z hasłem , który zawiera właściwości, takich jak znaki towarowe . [7]

Formy prezentacji są różne w zależności od rodzaju obiektu i sponsorowany przez lokalne zwyczaje. W Republice Czeskiej, na przykład w sporcie sprawia nazewnictwa klubów sportowych przez sponsorów, co jest niezwykłe w Europie Zachodniej w piłce nożnej, jest unikalny w Stanach Zjednoczonych ; przeciwnie, jest również powszechne np. w Japonii , ale także w Europie w kolarstwie ). Z zagranicy, a wręcz przeciwnie, oprócz Czech przybył sposobu integracji nazwy sponsora w tytule imprez sponsorowanych lub w nazwie stadionu sportowego.

Społeczne aspekty sponsoringu

Sponsoring jest w porównaniu z reklamą bardziej pozytywnie postrzegane przez społeczeństwo. Spółki handlowe przyczynić się do stworzenia obrazu, w zależności od dziedziny życia społecznego poświęcić swoje zasoby. [8]

Kolory i logo sponsora na samochodzie Formuły 1 , sponsorowany przez firmy tytoniowe

Sponsoring Z drugiej strony, może powodować szkodliwe, jak reklamy. Ponieważ nie jest stopniowa redukcja sponsorowania przez firmy tytoniowe . Od 2005 roku obowiązuje europejskadyrektywa zakazująca reklamy wyrobów tytoniowych oraz sponsorowania imprez międzynarodowych przez firmy tytoniowe. [9] Republika Czeska była tylko luźniejsze podejście do sponsorowania przez firmy tytoniowe, Unia Europejska krytykowana. [10] jest odbierany i sponsoringowe producentów Podobnie kontrowersyjne alkohol .

Referencje

  1. Skok w górę↑ Jak na sportowy sponsoring?. Mediaguru.cz [online]. [Zob. 17.03.2016]. Dostępne w Internecie.
  2. Skok w górę↑ roli sponsoringu. journal.cz marketing [online]. [Zob. 17.03.2016]. Dostępne w Internecie.
  3. ↑ Skocz do:b stary, Sylvie. Warto do sponsoringu biznesowego?. iDNES [online]. 2006-09-06 [cit. 12.04.2007]. Dostępne w Internecie.
  4. Skok w górę↑ ŠEVČÍK Miroslav. Finansowanie partii politycznych [online]. 14.06.2000 [cit. 12.05.2007]. Opublikowany w gazecie Metro . Dostępne w Internecie .
  5. Skok w górę↑ Prezenty od przedsiębiorców i firm – sponsoring [online]. EConnect, serwis informacyjny dla organizacji pozarządowych [CIT. 12.04.2007]. Dostępne w Internecie .
  6. Skok w górę↑ BŘEŠŤAN, Robert. Odpowiednie datki patron pochwalić. BBC [online]. 2004-11-25 [cit. 12.05.2007]. Dostępne w Internecie.
  7. Skok w górę↑ Gerber, Juraj. Sponsoring: anarchia w eterze?. Hospodářské noviny [online]. [Zob. 12.04.2007]. Dostępne w Internecie.
  8. Skok w górę↑ SAIVER, Filip; ČERMÁK, Peter. Rebel lub dobrym człowiekiem? Firmy rozważyć. iDNES [online]. 2005-07-07 [cit. 12.04.2007]. Dostępne w Internecie.
  9. Skok w górę↑ Od niedzieli obowiązuje zakaz UE w sprawie reklamy wyrobów tytoniowych. EurActiv.cz [online]. 2005-07-28 [cit. 12.04.2007]. Dostępne w Internecie.
  10. Skok w górę↑ CR narusza europejskie przepisy dotyczące reklamy produktów tytoniowych. EurActiv.cz [online]. 2006-04-05 [cit. 12.04.2007]. Dostępne w Internecie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *